Jak poprawić organiczny zasięg postów na Facebooku – część 2

Od dwóch tygodni piszę na blogu o tym od czego zależy zasięg organiczny na facebooku, oraz jak go zwiększyć. Dzisiaj kolejna część tego cyklu. Zapraszam do czytania i komentowania.

 

Musisz dowiedzieć się jak zachęcić Twoich fanów do interakcji z Twoim fanpage’em

 

Wiesz już, że zasięg organiczny w dużej mierze zależy od tego czy Twoi fani polubią, komentują, udostępniają Twoje posty. Innymi słowy jeśli zwiększysz zaangażowanie, zwiększy się również zasięg. Najlepiej byłoby zwiększać zaangażowanie pod każdym postem, który wypuszczasz, jednak nawet jeśli zaangażowanie zwiększa się co któryś post, będzie ono miało pozytywny wpływ na zasięg organiczny.

 

Jest kilka sposobów na zwiększenie interakcji (zwłaszcza komentarzy) wśród fanów. Oto kilka z nich:

 1. Zadawaj pytania.

  Czy wiesz dlaczego ludzie nie komentują Twoich postów czy to na Facebooku czy blogu? Głównym powodem jest fakt, iż uważają, że ich zdanie się nie liczy. Najczęściej myślą, że  nikt (nawet Ty) nie interesuje się co mają do powiedzenia. Dlatego Ty pokaż, że ci zależy. Jednym sposobem na to, jest zadawanie pytań, poznawanie opinii. Jednak kluczem jest zadawanie odpowiednich pytań: zamkniętych, konkretnych, skierowanych nie do tłumu, ale do konkretnej osoby.

  Przykład: zamiast pytać – Jaka jest najlepsza książka 2015 roku? zapytaj: Jaka jest najlepsza książka, którą Ty przeczytałaś w 2015 roku?

 2. Odpowiadaj na komentarze.

  Niby takie oczywiste prawda? Jednak zdarza się często, że komentarze fanów pozostają bez odpowiedzi. Dziwne, bo przecież wkładasz dużo pracy, aby stworzyć ciekawy, przyciągający uwagę post, promujesz go różnymi sposobami, a potem …cisza, brak odpowiedzi.

  Pamiętaj, ze komentujący fani są prawdopodobnie Twoją najlojalniejszą widownią, która stara się w jakiś sposób z Tobą skontaktować. Jeśli im nie odpowiadasz, dajesz do zrozumienia, że nie interesujesz się tym co mają do powiedzenia. Zazwyczaj takie osoby, więcej nie skomentują Twoich postów, bo nie mają po co. Pamiętaj odpowiadaj na każdy komentarz, daj chociaż znać, ze go przeczytałaś/przeczytałeś. Nie muszą to być długie odpowiedzi, jeśli komentarz tego nie wymaga, ale dzięki nim pokazujesz, że interesuje Cię co Twój fan sądzi na dany temat.

 3. Daj się wypowiedzieć

  To świetna strategia zwiększania komentarzy. Dobra i prosta zabawa, która w prosty i ciekawy sposób pozwoli odkryć kawałek swojego życia. Wypełnij puste miejsce. Przykład:
  Gdyby marzenia się spełniały, prosiłabym o ____________.
  W mojej pracy najbardziej denerwuje mnie _____________.

 4. Doceń fanów

  Jeśli Twoi fani publikują zdjęcia lub angażują się w inny sposób, doceń to. Wykorzystaj ich potencjał. Czasami wystarczy zwykłe dziękuję za zaangażowanie oraz zapytanie o możliwość wykorzystania zdjęcia przesłanego przez fana, lub zacytowania treści.Dlaczego będzie to korzystne? Twoi fani poczują się wyróżnieni, masz możliwość zyskania unikatowego kontentu, poza tym jest spora szansa, że inni też będą chcieli się zaangażować. 

  Znasz inne sposoby na zwiększenie komentarzy pod postami? Podziel się w komentarzu.Chętnie dowiem się jak Ty to robisz.